Działalność gospodarczą prowadzić można w różnych formach prawnych, dla których stosuje się właściwe rodzaje ewidencji księgowej oraz sposób opodatkowania.
W przypadku małych i mikro-przedsiębiorstw, możliwość korzystania z księgowości uproszczonej jest uzależniona zarówno od wysokości osiąganego poziomu przychodu, jak
i charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.
Pod warunkiem, że limit osiągniętych w poprzednim roku obrotowym przychodów ze sprzedaży towarów, usług i operacji finansowych nie przekroczyły równowartości w złotych kwoty 2 mln euro.
Przekroczenie limitu skutkuje koniecznością przejścia przedsiębiorstwa na prowadzenie pełnej księgowość.
Z księgowości uproszczonej nie mogą korzystać, spółki kapitałowe w tym spółki z o.o. i prosta spółka akcyjna niezależnie od osiąganych przychodów.
Księgowość uproszczona dotyczy ewidencji wszystkich wydatków i przychodów na podstawie, których przedsiębiorstwo może wyliczyć wysokość zobowiązania podatkowego.
Opodatkowanie dochodu na zasadach ogólnych wg skali podatkowej to podstawowa forma opodatkowania, która nie wymaga zawiadamiania o jej wyborze.
Podstawę opodatkowania stanowi dochód, który pomniejszysz o przysługujące odliczenia, a podatek od dochodu rozliczany jest wg skali.
Stawka podatku uzależniona jest od wysokości uzyskanego dochodu i stanowi:
Wybierając tę formę opodatkowania będziesz mógł skorzystać z:
Wybierając tę formę opodatkowania będziesz zobowiązany:
Podstawę opodatkowania stanowi dochód, od którego odejmujesz przysługujące odliczenia. Podatek płatny jest wg jednolitej stawki bez względu na to, jaki dochód uzyskasz.
Stawka podatku wynosi 19%.
Wybierając tę formę opodatkowania nie będziesz mógł skorzystać z:
Wybierając tę formę opodatkowania będziesz zobowiązany:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych polega na opodatkowaniu przychodu, którego nie można pomniejszyć o koszty. W ryczałcie do ustalenia wysokości podatku dochodowego do zapłaty oblicza się procent od uzyskanego przychodu.
Stawka podatku uzależniona jest od rodzaju wykonywanej działalności i kwoty uzyskanych przychodów i może wynosić:
17%,15%, 14%, 12,5%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3%, 2%.
Wybierając tę formę opodatkowania, musisz:
W przypadku ryczałtu należy prowadzić rzetelną ewidencję przychodów, z której będzie wyraźnie wynikać ich rodzaj. A w razie kontroli dzięki temu organ podatkowy nie będzie miał wątpliwości, co do zastosowanej stawki podatku i nie nałoży na stawki sankcyjnej.
Z tej formy opodatkowania nie będziesz mógł skorzystać, jeśli:
Opodatkowanie ryczałtem także nie będzie dostępne w kilku przypadkach w pierwszym roku po przejściu:
O ile którykolwiek z małżonków przed zmianą rozliczał się na zasadach ogólnych.
Przedsiębiorca, jeśli chce prawidłowo rozliczyć podatki, musi prowadzić ewidencję księgową, która jest wymagane przez przepisy prawne. Prowadzenie uproszczonej ewidencji księgowej wiąże się z wieloma obowiązkami i wymogiem prowadzenia określonej dokumentacji.
PKPiR dotyczy przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie według skali podatkowej lub obowiązuje ich podatek liniowy.
Ryczałt ewidencjonowany ma zastosowanie w przypadku, gdy podatnik spełnia kryteria objęcia podatkiem ryczałtowym i podejmie decyzję o wyborze takiej formy opodatkowania.
Z opodatkowanie ryczałtem są wyłączone niektóre rodzaje działalności, np. prowadzenie aptek, kantorów, czy handel częściami samochodowymi.
MCTax Biuro Rachunkowe oferuje pełne wsparcie w prowadzeniu uproszczonej księgowości.
Nasze doświadczenie gwarantuje profesjonalne prowadzenie ewidencji księgowej i podatkowej. Naszym celem jest zabezpieczenie interesów podatkowych Twojej firmy
MCTax Biuro Rachunkowe oferuje jednocześnie korzystne warunki cenowe.
MCTax Biuro Rachunkowe zapewnia profesjonalne, rzetelne i nowoczesne wsparcie dla Firm.