Księgowość zawodów medycznych

Wykonywanie zawodu medycznego związane jest z ogromną odpowiedzialnością za zdrowie i życie ludzkie. To od służb medycznych w tym lekarzy i pielęgniarek zależy przyszłość pacjenta, co związane jest z ogromnym obciążeniem psychicznym. Z taka odpowiedzialnością mierzą się również ratownicy medyczni, którzy zazwyczaj są pierwszymi osobami na miejscu wypadku, czy też fizjoterapeuci pracujący z pacjentami po wypadkach, urazach, operacjach.

Praca w branży medycznej wiąże się ze sporą dawką stresu, a przedstawiciele tej branży i wykonujący zawody medyczne oraz medycy prowadzący działalności gospodarcze powinni zostawić sobie przestrzeń na skupieniu się na wykonywaniu swojej pracy.

Dlatego medycy zajmujący się prowadzeniem swojej praktyki w ramach swojej działalności gospodarczej powinni wybrać najprostsze rozwiązanie w tym zakresie i przekazać kwestie prowadzenia księgowości i rozliczania podatków specjalistom od rachunkowości, zapewniając sobie spokój oraz skoncentrować się na wykonywaniu codziennych obowiązków i rozwoju zawodowym.

MCTax Biuro Rachunkowe jest rzetelnym partnerem dbającym, o jakość swoich usług księgowych. Posiada doświadczenie w prowadzeniu księgowości przedstawicieli branży medycznej i wspiera w zrozumieniu zawiłych przepisach podatkowych
Umowa o współpracy (umową o świadczenie usług) jest jedna z atrakcyjniejszych form zatrudnienia w branży medycznej, jest to tak zwany kontrakt medyczny. Polega na zawarciu umowy  pomiędzy dwoma przedsiębiorcami (firma-firma), z jednej strony jest to pracodawca (usługobiorca lub zamawiający) a z drugiej pracownik (usługodawca lub wykonawca).

Umowa o współpracy B2B regulowana jest przepisami Kodeksu Cywilnego. W tym przypadku stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Mimo że forma umowy przypomina umowę zlecenia, ze względu na specyfikę współpracy między dwoma firmami specjalistycznymi, można ją określić, jako umowę zlecenia między przedsiębiorcami.

Oferta usług księgowych MCTax skierowana jest do:

Przedstawicieli zawodów medycznych takich jak:

Kompleksowe usługi księgowe dla prywatnych gabinetów lekarskich

Działalność prywatnych gabinetów medycznych wiąże się swoimi prawami, a rodzaj ich księgowości zależy ściśle od formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej.

Podmioty świadczące usługi medyczne są zróżnicowane pod względem ich wielkości.

Inny podatek płacą lekarze prowadzący prywatną praktykę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, a inny w przypadku spółki lub na umowie o pracę.

Przekazując prowadzenie księgowości do MCTax Biura Rachunkowego możesz liczyć na szerokie wsparcie i zabezpieczenie interesów podatkowych Twojej firmy

Księgowość online dla branży medycznej

Wygoda i oszczędność czasu

Profesjonalne usługi księgowo-kadrowe dla zawodów medycznych są znacznym wsparciem w prowadzeniu firmy.

Przekazując prowadzenie księgowości do MCTax Biura rachunkowego możesz liczyć na szerokie wsparcie i zabezpieczenie interesów podatkowych Twojej firmy.

Zanim poznasz cennik usług księgowych dla zawodów medycznych zapoznaj się z ofertę.

W zakres oferty na usługi księgowe wchodzą m. in.

Jak wybrać odpowiednią formę opodatkowania prowadząc własną działalność gospodarczą świadcząc usługi medyczne ?

W przypadku prowadzenia indywidualnej praktyki lekarskiej lub usług ratownictwa medycznego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej można wybrać formę opodatkowania z kilku możliwych wariantów.

Świadczenie usług medycznych z zakresu profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawie opieki zdrowotnej w ramach działalności gospodarczej może być opodatkowane na zasadach:

  • Skala podatkowa – czyli rozliczenie na zasadach ogólnych na podstawie dwóch progów podatkowych: 12% i 32%. Dla tej formy opodatkowania obowiązuje kwota wolna od podatku i możliwość skorzystania z ulg podatkowych.
  • Podatek liniowy dla działalność gospodarcza jest rozliczana na stałym poziomie 19% bez względu na wysokość dochodów. Podatek liniowy nie pozwala jednak na korzystanie z niektórych ulg podatkowych.
  • Ryczałt ewidencjonowany – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych rozliczany jest od przychodu i nie uwzględnia kosztów. Obowiązująca stawka ryczałtu dla podmiotów medycznych wynosi 14%.

Który podatek najczęściej płacą lekarze?

Podatek liniowy

Lekarz prowadzący praktykę lekarską, który ma jednocześnie założoną działalność gospodarczą i jest zatrudniony na umowę o pracę,

może skorzystać z rozliczenia w formie podatku liniowego, który wynosi 19%.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Przy wyborze ryczałtu, podatek płacony jest od przychodów i wynosi 14% a przy pewnych założeniach to rozwiązanie może wydać się najkorzystniejsze.

Decyzja o wyborze formy opodatkowania powinna być poprzedzona szczegółową analizą sytuacji konkretnego podatnika i podyktowana wysokością planowanych przychodów oraz poniesionych kosztów.

Indywidualna praktyka lekarska

Prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej oznacza prowadzenie działalności gospodarczej. Medycy będący osobami fizycznymi, jako przedsiębiorcy podlegają obowiązkowi uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a z uwagi na wykonywanie działalności regulowanej, powinni być zarejestrowani w odpowiednich rejestrach praktyk lekarskich, prowadzonych przez okręgowe izby lekarskie.

Prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej wymaga znacznego nakładu pracy i poświęcenia czasu na jej działalność. Dlatego w przypadku prowadzenia działalności w tym zakresie warto skorzystać ze wsparcia biura rachunkowego, które specjalizuje się w księgowości dla firm medycznych. Zasady prowadzenia rozliczeń księgowo-podatkowych z tej działalności bywają zawiłe, a współpraca z biurem księgowym, które się na tym zna, umożliwi zaoszczędzenie czasu na rozwój firmy i zabezpieczy interesy podatkowe Twojej działalności.

MCTax specjalizuje się w obsłudze księgowej przedstawicieli branży medycznej i podejmie się następujących obowiązków: